Posilňovať svoju obranyschopnosť je dôležité pre naše zdravia. Čím viac je organizmus odolný voči vírusom, bacilom, baktériám a plesniam tým viac sa môžeme tešiť zo zdravého a vitálneho života.
O našu obranyschopnosť sa stará imunitný systém. Aj keď ste o ňom možno už počuli a viete, že je pre nás dôležitý možno neviete čo ho tvorí. Tráviaca sústava sa skladá z úst, žalúdka a čriev. Dýchací systém je zložený z priedušiek a pľúc, ale z čoho je zložená imunita? Tú tvoria bariéry, ktoré chránia naše telo pred vonkajšími vplyvmi.
Mechanická bariéra
- Mechanickú bariéru tvorí koža a sliznice dutín. Zabraňujú preniknutiu patogénov do organizmu.
Chemická bariéra
- Možno si to ani neuvedomujete, ale máme aj chemickú obranu. Tvorí ju napríklad kyselina žalúdočná, ktorá zničí choroboplodné baktérie, zároveň pomôže natráviť potravu. Pot vytvárajú žľazy v pokožke. Pot je slaný a vytvára na pokožke mierne kyslé prostredie, v ktorom väčšina mikroorganizmov zahynie. To isté platí aj pre slzy, ktoré sa vytvoria vždy keď nám niečo padne do oka. Ich úlohou je zabrániť infekcii a vyplaviť možné baktérie von s oka.
Biologická bariéra
- Najlepším príkladom na túto bariéru sú naše črevá. Mikroorganizmy, ktoré v nich máme vytvárajú črevnú mikroflóru. Tá je dôležitá pre správne fungovanie trávenia. Zaisťujú rozklad potravy a starajú sa aj o pohyb čriev. Mikroflóru máme aj na koži. Zabraňujú prieniku vírusov do hlbších vrstiev pokožky. Častým sprchovaním a používaním mydiel, ktoré nie sú šetrné k našej pokožke sa tejto mikroflóry zbavujeme. Výsledkom môžu byť rôzne ekzémy a iné zdravotné problémy s kožou.
Bunky imunitného systému
- Aj napriek množstvu bariér sa do organizmu dostanú rôzne bacily a vírusy. Vtedy prichádza na rad na bunky imunitného systému. Najskôr sa spustí vrodená imunita. Ak vírus nezničí príde na rad získaná imunita, ktorá je silnejšia a aj cielenejšia. Vytvára protilátky proti konkrétnemu vírusu.