Prvé pravidlo
Drevo, ktorým budete kúriť, musí byť suché. Neznamená to však, že ak vonku neprší, môžeme zobrať akékoľvek polienko a zakúriť ním. Po tom ako je strom spílený, trvá približne dva roky, kým vyschne aj z vnútra. Aby sme tento proces urýchlili, je potrebné väčšie časti narezať a narúbať na malé kúsky. Následne ich musíme uložiť na miesto, kde budú chránené pred dažďom a snehom. Zároveň však musí byť dostatočne vetrané. Mokré, či vlhké drevo má v prvom rade omnoho menšie výhrevné vlastnosti. Najprv, ako začne horieť sa z neho totiž musí vypariť všetka voda. To znamená, že vo vašom krbe, či piecke bude tlieť, ale teplo z neho bude minimálne. Vlhké palivové drevo taktiež zanáša komín. Takže ak ním budete kúriť dlhodobo, budete musieť pravidelne odstraňovať sadze a iné usadeniny.
Druhé pravidlo
Na kúrenie nie sú vhodné ani všetky druhy drevín. Najlepšiu výhrevnosť majú z pravidla listnaté stromy. Obsahujú menej živice a ich výhrevnosť je omnoho vyššia. Najlepšie dreviny na palivové drevo je dub, buk, jaseň, hrab, alebo ovocné stromy. Po zapálení dokážu veľmi dlho horieť, takže udržia teplo po dlhší čas. Naopak ihličnaté dreviny ako smrek, borovica, či jedľa, horia veľmi dobre, ale krátko. Preto sú vhodnejšie skôr na rozkladanie ohňa. Navyše obsahujú veľké množstvo živice, ktorá nezmizne ani po poriadnom presušení. Tá spôsobuje už spomínané zanášanie celej piecky aj komína.
Tretie pravidlo
Nikdy nekúrte chemicky ošetrovaným drevom. Napríklad staré koly z plota, podlahy, obklady, nábytok, palety, či dosky, sú síce poriadne preschnuté a horeli by naozaj dobre, avšak chemické nátery, ktoré na nich boli počas rokov nanášané, v nich ostávajú. Vzniknutý dym, by päť raz, veľmi uškodil samotnej piecke a komínu. Navyše to nie je dobré riešenie ani pre naše zdravie. V každej domácnosti, kde sa kúri drevom, sa istá časť dymu a popolu dostane aj do interiéru. Takéto výpary sú toxické a aj keď vás neotrávia hneď v danom momente, pri dlhodobom vdychovaní výparov, svojmu organizmu veľmi uškodíme.