Šachbox je jeden mladých športov. Svaly v tomto prípade nestačia, dôležitý je aj váš intelekt. Ide o prepojenie boxu a šachu., a tiež spojenie ducha a tela. World Chess Boxing Organisation, svetová organizácia šachboxu má motto, ktoré toto spojenie vystihuje: „V zdravom tele, zdravý duch.“
Všetko to začalo, keď bratia Jame s a Stuart Robinsonovci, v sedemdesiatich rokoch, venovali boxu, po ktorom si vždy zašli na partiu šachu. Prečo si vybrali práve šach? Dôvodom bolo zrejme to, že sa neďaleko telocvične nachádzal šachový klub. Toto ich nezvyčajné hoby sa dostalo až na titulok miestnych novín, ako „brains versus brawn“, v preklade mozgy verzus svaly. Niektorí to považovali za hlúposť. Nakoniec sa tejto myšlienky ujal Holanďan Rubingh, ktorý vytvoril šachbox tak, ako ho dnes poznáme, teda striedanie boxu a šachu.
Šachbox je dnes oficiálny šport so svojimi pravidlami. Každý zápas má jedenásť kôl., šesť šachových a päť boxerských. Súperi vstúpia do ringu, tak ako to poznáme z boxu, lenže nezačnú boxovať. Prvé a posledné kolo je šachové, takže zasadnú za šachový stôl a zápas začína. Šachová časť trvá štyri minúty, a potom nasleduje boxerský zápas dlhý tri minúty. Po troch minútach úderov sa súperi musia za šesťdesiat sekúnd preorientovať na šach a zahrať ďalšiu časť zo šachovej partie. Myslíte, že je to jednoduché? Určite nie, súperi majú za sebou špeciálne tréningy, kde striedajú fyzickú aktivitu so šachom. Rozbúrenú krv, vysoký tep musia okamžite ovládnuť a bez stresu pokračovať šachom. Víťaz môže zápas uzavrieť knockautom, matom, prípadne sa protivník môže vzdať alebo môže byť diskvalifikovaný. Ak vyprší časový limit šachovej partie, potom je víťazom ten, kto získal v boxerských kolách viac bodov.
Prvý svetový šampionát v šachboxe za odohral v roku 2003. Existujú amatérske aj profesionálne kategórie. Pod World Chess Boxing Organisation za konali ďalšie tri svetové majstrovstvá a dve z nich boli európske. V roku 2013 vznikla konkurenčná organizácia Chess Boxing Global, ktorá uskutočnila dva šampionáty.